04

maj
2022

udostępnij

długość artykułu

8 min.

Jak dbać o delikatną okolicę oka?

0,5 milimetra – tyle wynosi grubość skóry powiek i wokół oczu. Dla porównania grubość skóry w innych partiach ciała wynosi ok. 4mm. Charakteryzuje ją słaby system podporowy, brak gruczołów potowych, prawie całkowity brak podściółki tłuszczowej związany z niewielką ilością gruczołów łojowych. Skóra w tym obszarze ma słabsze krążenie krwi oraz limfy. Cechuje ją duża skłonność do zastojów limfatycznych. Produkty przemiany materii nie przepływają do naczyń chłonnych, lecz gromadzą się w gąbczastej strukturze tkanki łącznej, tworząc tzw. worki pod oczami. Pojawia się natomiast duże nagromadzenie mastocytów tj. komórek odpowiedzialnych za powstawanie reakcji alergicznych. Wszystko to sprawia, że skóra wokół oczu oraz skóra powiek jest słabiej nawilżona i bardziej wrażliwa niż w innych częściach ciała.

Dodatkowy problem z funkcjonowaniem tego obszaru związany jest z naturalnym zmęczeniem oczu wynikającym z ciągłego ruchu powiek. Mięsień okrężny oka jest jednym z najczęściej wykorzystywanych elementów twarzy. Podczas mrugania czy też mrużenia oczu jest on praktycznie w ciągłym ruchu. Wszystko to przyczynia się do powstawania zmarszczek mimicznych, określanych mianem kurzych łapek.

 

Co wpływa na proces starzenia się skóry wokół oczu?

Uwarunkowania genetyczne, słabsza biologiczna ochrona, wytężona praca gałek ocznych, zbyt krótki sen, długie godziny spędzone przed wyświetlaczami komputerów i telefonów, przemęczenie, poziom nawodnienia organizmy, dieta, stosowanie używek, wpływ promieni UVA i UVB, zanieczyszczenie środowiska, nieprawidłowe oczyszczanie skóry i pielęgnacja czy duża mimika twarzy – wszystkie te cechy sprawiają, że pierwsze oznaki starzenia się skóry pojawiają się właśnie w okolicy oczu.

Warto pamiętać, że przy każdorazowym mrużeniu powiek czy też podczas uśmiechu, mięśnie zlokalizowane wokół oczu kurczą się i rozkurczają pogłębiając linie mimiczne powstające w tych miejscach.

 

Oznaki starzejącej się skóry pod oczami

Gdy mówimy o starzejącej się okolicy oka, mamy na myśli coś więcej niż tylko same zmarszczki w zewnętrznych kącikach oczu (tzw. kurze łapki) czy pod oczami. Należy w tym miejscu wymienić:

– opadającą górną powiekę na skutek wiotczenia skóry, stanowiącą duży problem estetyczny, nierzadko zawężającą pole widzenia,

– worki pod oczami, które mogą być spowodowane nadmiarem skóry, obecnością przepuklin tłuszczowych czy wiotkością mięśnia okrężnego oka,

– cienie, sińce pod oczami uwarunkowane genetycznie lub pojawiające się na skutek niehigienicznego trybu życia czy nadmiernej ekspozycji na słońce,

– dolinę łez tworzącą się na skutek wiotczenia tkanki podskórnej oraz osłabienia mięśni i zaniku tkanki kostnej.

 

Zadbaj o prawidłową pielęgnację skóry

Pielęgnacja okolic oczu to jeden z pierwszych kroków w celu utrzymania młodości skóry na dłużej. Rekomendowana nie tylko każdemu, kto zauważa pierwsze zmarszczki wokół oczu, ale przede wszystkim jako prewencja przeciwstarzeniowa.

Bez wątpienia podstawowym krokiem, by jak najdłużej utrzymać młodość skóry wokół oczu jest zadbanie o higieniczny tryb życia. Nawadniać organizm, zdrowo się odżywiać, chronić oczy przed nadmiernym nasłonecznieniem, zanieczyszczeniem powietrza oraz nadmiernym przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach. Należy przestrzegać higieny pracy, robić częste przerwy pracując przy komputerze, nie nadużywać korzystania ze smartfonów, czytać w dobrze oświetlonych warunkach.

Bardzo ważny jest także dokładny, prawidłowo wykonany demakijaż. Zaleca się stosowanie dwufazowych formuł (mleczko i tonik) lub płynów micelarnych zapewniających również tonizację skóry. Oczyszczanie skóry wokół oczu powinno być delikatne, ale jednocześnie bardzo dokładne. Skórę należy oczyszczać każdego dnia, pod żadnym pozorem nie należy kłaść się spać w makijażu. Demakijaż wykonujemy delikatnie, przemywając oczy dobrze dobrze nasączonym wacikiem, nie rozciągamy i nie trzemy skóry. Oczyszczanie prowadzimy zgodnie z linią włosa na brwiach, od zewnętrznych kącików oka do wewnątrz.

Na oczyszczoną skórę należy nałożyć odpowiedni produkt pielęgnacyjny, krem lub serum. Dobór odpowiedniego preparatu to kolejny bardzo ważny krok w codziennej pielęgnacji skóry wokół oczu. Bez względu na indywidualne uwarunkowania, każdy produkt powinien działać nawilżająco. Najlepsze będą kremy wzbogacone o składniki wiążące wodę w naskórku oraz wnikające i działające głębiej (kwas hialuronowy, aminokwasy, kwas piroglutaminowy, sorbitol, glicerol, glikol propylenowy) oraz składniki wzmacniające skórę, tj. ceramidy i wielonasycone kwasy tłuszczowe bogate w kwasy omega-3, -6 i -9, które dodatkowo działają silnie antyoksydacyjnie. Ponadto, w kremie pod oczy powinny znajdować się składniki, które działają udrażniająco i drenująco jak escyna czy kofeina, która poprawia mikrokrążenie, przyspiesza metabolizm i usuwanie toksyn.

Należy także pamiętać o prawidłowej, sprzyjającej skórze wokół oczu aplikacji kosmetyku. Delikatnie wklepując kosmetyk w skórę, zapewnimy lepsze wnikanie składników aktywnych w nim zawartych, pobudzimy skórę, usuniemy oznaki zmęczenia, zmniejszymy zastoje limfatyczne.

 

Zabiegi na okolicę oka w MKK MEDICA

Kliniki medycyny i chirurgii estetycznej oferują dziś bogate menu profesjonalnych zabiegów ukierunkowanych zarówno na działanie profilaktyczne, stymulujące i opóźniające widoczne oznaki starzenia się skóry, jak również na odmłodzenie okolicy oczu. Żadne bowiem, choćby najlepsze kosmetyki do pielęgnacji domowej, nie są w stanie zlikwidować widocznych już efektów wiotkości skóry, utraty jędrności i elastyczności, a także usunąć czy zredukować głębokość zmarszczek.

MKK MEDICA oferuje swoim pacjentom najskuteczniejsze, w pełni bezpieczne zabiegi oparte na najlepszych preparatach renomowanych światowych producentów oraz innowacyjnych sprzętach medycznych HI-TECH.

Należy podkreślić, iż wszystkie zabiegi w tym zakresie wykonują lekarze: dr Małgorzata Krynicka-Kozak, chirurg, lekarz medycyny estetycznej i właścicielka kliniki oraz dr Olga Onikijuk, lekarz medycyny estetycznej. Zapewnia to jeszcze większe bezpieczeństwo procedur zabiegowych oraz komfort pacjentów.

Zabiegi oferowane przez MKK MEDICA:

Kwas hialuronowy na: wypełnienie doliny łez, redukcję zmarszczek

Wiotczenie skóry w okolicy powiek dolnych oraz utrata podskórnej tkanki tłuszczowej sprzyjają powstawaniu tzw. doliny łez. Dolina łez formuje się w zagłębieniach pod oczami w obrębie oczodołów i przechodzi skośnie na policzki, nadając zmęczony wyraz twarzy, dodając lat, ujmując pewność siebie. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na wypełnienie doliny łez, a w rezultacie poprawę wyglądu i kondycji skóry pod oczami są iniekcje wypełniaczami na bazie kwasu hialuronowego. W medycynie estetycznej stosuje się usieciowany kwas hialuronowy, który przejawia właściwości stabilizujące, nawadniające i amortyzujące. Preparat wyróżnia się również wysoką biokompatybilnością, co czyni go doskonałym materiałem do wypełniania tkanek miękkich. W obrębie twarzy wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego wykorzystywane są do wypełniania bruzd i redukcji zmarszczek oraz do uzupełniania ubytków podściółki tłuszczowej, objawiających się występowaniem doliny łez pod oczami. Więcej

Toksyna botulinowa na: zmarszczki mimiczne, tzw. kurze łapki

Zmarszczki mimiczne wokół oczu tzw. kurzych łapek skutecznie usuniemy stosując toksynę botulinową – popularny botoks. Toksyna botulinowa działa na zasadzie blokowania bodźców z nerwów do mięśni twarzy. Preparat oddziałuje wyłącznie w obrębie mięśni, do których został zaaplikowany, zapobiegając skurczowi tych mięśni, a w konsekwencji marszczeniu się skóry i likwidację zmarszczek. Więcej

Osocze bogatopłytkowe na: biorewitalizację skóry, likwidację cieni pod oczami

Osocze bogatopłytkowe jest preparatem krwiopochodnym pozyskiwanym z własnej krwi. Osocze zawiera zwiększoną ilość płytek krwi i trombocytów. Aktywne trombocyty zawarte w osoczu wydzielają, ważne dla regeneracji komórek skóry, czynniki wzrostu, które m.in. stymulują namnażanie i dojrzewanie komórek naskórka, pobudzają syntezę macierzy międzykomórkowej, aktywują mikrokrążenie, stymulują syntezę DNA, pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu. W medycynie estetycznej jest jednym z najbardziej naturalnych sposobów na odmłodzenie i biorewitalizację skóry, poprawę napięcia i elastyczności skóry, spłycenie drobnych zmarszczek, usunięcie cieni pod oczami. Więcej

Nucleofill Soft Eyes na: nawilżenie, ujędrnienie i rozświetlenie skóry oraz spłycenie drobnych zmarszczek

Nucleofill Soft Eyes to stymulator tkankowy stworzony do rewitalizacji i odmłodzenia bardzo cienkiej, delikatnej skóry w okolicy oczu. Zawarte w preparacie polinukleotydy działają na receptory fibroblastów w skórze, stymulując tworzenie nowego kolagenu i elastyny, jak również pobudzają aktywność fibroblastów znajdujących się w fazie spoczynku. W konsekwencji dochodzi do poprawy napięcia skóry i jej naturalnego liftingu, spłycenia drobnych zmarszczek, wyrównania kolorytu skóry i rozświetlenia. Zabieg ma także działanie antyoksydacyjne – usuwa wolne rodniki, które wywoływane stresem czy zanieczyszczeniem środowiska, przyspieszają starzenie się skóry. Ponadto, Nucleofill zapewnia długotrwałe nawodnienie, dzięki czemu skóra odzyskuje odpowiedni poziom nawilżenia, jędrność i elastyczność. Więcej

Jalupro na: likwidację cieni pod oczami, głębokie nawilżenie skóry, redukcję płytkich zmarszczek

Jalupro to stymulator tkankowy stworzone z myślą o spowolnieniu oznak starzenia się skóry, oparty na wysokim stężeniu kwasu hialuronowego i kompleksie 4 fundamentalnych aminokwasów (glicyna, I-prolina, I-lizyna, I- leucyna), dostarczający komórkom skóry dokładnie te składniki, których potrzebują do prawidłowego funkcjonowania. Aminokwasy korzystnie wpływają na procesy metaboliczne w skórze. Skóra po zabiegu jest długotrwale nawilżona, odzyskuje napięcie, promienny wygląd i blask, a drobne zmarszczki ulegają spłyceniu. Więcej

Restylane Skinboosters na: nawilżenie, poprawę elastyczności i jędrności skóry wokół oczu

Restylane Skinboosters to innowacyjna metoda kompleksowej rewitalizacji skóry w każdym wieku, gwarantująca długotrwałe nawilżenie skóry, poprawę jej elastyczności i jędrności. Zabieg oparto na nowatorskiej formule stabilizowanego kwasu hialuronowego, który dociera do głębokich warstw skóry i pobudza produkcję naturalnego kolagenu. Preparat pozwala chłonąć wodę, zapewniając nawilżenie głębokich warstw skóry. Zabieg pozwala w skuteczny sposób przywrócić sprężystość i blask delikatnej skóry wokół oczu – obszarom, które szczególnie potrzebują nawilżenia i wzmocnienia. Więcej

Radiofrekwencja mikroigłowa na: opadającą powiekę, worki pod oczami, odmłodzenie okolicy oczu

Radiofrekwencja mikroigłowa to zabieg polegający na mikronakłuwaniu skóry z jednoczesnym wprowadzaniem w jej głąb fali radiowej. Zabieg działa w obrębie skóry właściwej, pobudzając fibroblasty do produkcji i regeneracji włókien kolagenowych. Poprawia pracę układu limfatycznego i przyspiesza metabolizm w tkankach. Efektem zabiegu jest redukcja worków pod oczami, poprawa napięcia i gęstości skóry, wygładzenie drobnych zmarszczek. Więcej

Lipoliza iniekcyjna na: worki pod oczami

Lipoliza iniekcyjna to bezinwazyjna metoda rozpuszczania i tym samym usuwania tłuszczu z trudnych partii twarzy i ciała, w której wykorzystuje się roztwór fosfatydylocholiny. Roztwór ten doskonale radzi sobie nie tylko z likwidacją opornej tkanki tłuszczowej na ciele, ale świetnie sprawdza się także w likwidacji nieestetycznych worków pod oczami. Iniekcje wykonuje się cienką igłą. W miejscach wstrzyknięcia preparatu powstaje kontrolowany, niewielki stan zapalny tkanki tłuszczowej. Uwolnione komórki tłuszczowe rozkładają się w procesie przemiany materii a następnie są wydalane z organizmu w naturalnym procesie metabolicznym. Więcej

Karboksyterapia na: redukcję cieni i worków pod oczami, spłycenie drobnych zmarszczek

Karboksyterapia jest zabiegiem medycznym, w którym wykorzystywane jest zdrowotne działanie dwutlenku węgla. Terapia polega na wprowadzaniu, podskórnie lub śródskórnie, wysoko oczyszczonego medycznego dwutlenku węgla poprzez nakłuwanie cienką igłą. Dwutlenek węgla wzbudza w skórze pozorne niedotlenienie, na skutek czego, organizm, broniąc się, zwiększa mikrokrążenie i przepływ krwi, a także podaż składników odżywczych i tlenu do obszaru objętego terapią. Ponadto, po podaniu CO2, w skórze pojawia się również kontrolowana reakcja zapalna, która inicjuje zwiększoną produkcję kolagenu i elastyny. Efektem terapii jest likwidacja cieni i worków pod oczami, dotlenienie, wyrównanie kolorytu i rozświetlenie skóry, a także spłycenie drobnych zmarszczek wokół oczu. Więcej

Blefaroplastyka powiek górnych i dolnych

Blefaroplastyka powiek to jeden z tych zabiegów, który w spektakularny sposób zmienia nasze oblicze. Zabieg odmładza co najmniej o 10 lat, twarz odzyskuje młodzieńczą świeżość, a spojrzenie blask. Blefaroplastyka nazywana też plastyką powiek to zabieg chirurgiczny wykonywany w znieczuleniu miejscowym przez chirurga na powiekach dolnych i/lub górnych.

Blefaroplastyka powiek górnych przeznaczona jest dla osób, u których pojawia się znaczny nadmiar skóry, stanowiący wyraźny defekt estetyczny dodający lat, ale także zawężający pola widzenia, powodując zmęczenie oczu i bóle głowy. Operację powiek górnych przeprowadza się najczęściej u osób po 35. roku życia. Niestety nadmiar skóry powiek może po kilku czy kilkunastu latach powracać i trzeba się liczyć z koniecznością powtórzenia zabiegu.

Z kolei plastyka powiek dolnych polega na wycięciu nadmiaru skóry powiek dolnych oraz usunięciu nadmiaru tłuszczu nagromadzonego w dolnych okolicach oczu.

W MKK MEDICA plastykę powiek wykonujemy przy pomocy urządzenia chirurgicznego – diatermii radiofalowej. Urządzenie w rękach doświadczonego chirurga zapewnia bardzo dużą precyzję i bezpieczeństwo cięć. Pozwala także na ograniczenie krwawienia podczas zabiegu poprzez skuteczne zamykanie naczyń krwionośnych. Sprawia, że dolegliwości pooperacyjne są mniejsze. Sprzyja powstawaniu mniejszych blizny i szybkiemu gojeniu. Wszystko to sprawia, że jest to aktualnie najbardziej pożądana metoda przez pacjentów. Blefaroplastykę powiek górnych i dolnych wykonuje chirurg dr Małgorzata Krynicka-Kozak. Więcej

powrót do bloga

udostępnij

długość artykułu

8 min.