28
czerwiec
2024
Odstające małżowiny uszne stanowią przyczynę kompleksów wielu osób, dlatego zabieg korekty uszu wykonywana jest nie tylko ze względów estetycznych, ale także psychologicznych. Dotyczy to szczególnie dzieci i młodzieży, które z tego właśnie powodu, często narażone są na napiętnowanie ze strony rówieśników. Głównym celem chirurgicznej korekty uszu jest zmiana kształtu lub rozmiaru małżowin usznych albo zmniejszenie kąta ich odstawania od czaszki.
Plastyka uszu wykonywana jest u osób dorosłych oraz dzieci. Optymalny wiek do jej przeprowadzenia u dzieci to 7 -14 lat. Trwający ok. 3 godz. zabieg wykonywany jest przez doświadczonego chirurga, dr Małgorzatę Krynicką-Kozak.
Otoplastyka to zabieg pozwalający na zmianę rozmiaru, kształtu i położenia małżowiny usznej. Zabieg przeprowadza się z znieczuleniu miejscowym. Chirurg, rozrysowuje linie cięcia tak, aby uzyskać jak najlepszy efekt i ukryć blizny. Następnie, za pomocą diatermii radiofalowej, wykonuje nacięcie na tylnej powierzchni małżowiny i modeluje znajdującą się w niej chrząstkę. Po nadaniu chrząstce pożądanego kształtu, chirurg zakłada wewnętrzne szwy. Powstałą w wyniku nacięcia małżowiny ranę zamyka się za pomocą szwów.
Po założeniu szwów, pacjentowi nakłada się specjalną elastyczną opaskę, która zabezpiecza przed ewentualnymi urazami okolicy zabiegowej oraz utrwala efekt zabiegu. Zdjęcie szwów następuje po 10-14 dniach od zabiegu.
W pierwszych dniach po zabiegu pacjent może odczuwać ból w obszarze zabiegowym. W tym czasie może stosować ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Procesy regeneracyjne w obrębie małżowiny trwają zwykle kilka miesięcy po zabiegu. W tym czasie należy zrezygnować z aktywności sportowej. Należy zachować szczególną ostrożność w trakcie mycia i stylizacji włosów. Zaleca się również chronić uszy przed promieniami słonecznymi oraz zrezygnować z sauny i solarium. Ponadto, warto zakupić specjalną opaskę i zakładać ją na noc – zmniejszy ryzyko wystąpienia przypadkowych urazów.
Szczegóły zabiegu: Otoplastyka