04
marzec
2025
Podczas konsultacji pacjenci często mylą opadanie powieki, czyli ptozę z nadmiarem wiotkiej skóry na powiece górnej. A to zdecydowanie dwa różne problemy. Przy opadającej powiece należy wykonać zabieg korekty ptozy, natomiast nadmiar wiotkiej skóry usuniemy podczas zabiegu blefaroplastyki powiek.
Mówimy tu o sytuacjach, w których opadająca powieka powoduje zwężenie szpary powiekowej, przysłania gałkę oczną, a w skrajnych przypadkach zasłania źrenicę. Ptoza może mieć charakter wrodzony lub nabyty i może występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych.
W przypadku dzieci, ptoza może być przeszkodą w rozwoju funkcji widzenia i powodować niedowidzenie z nieczynności oka. Dlatego istotne jest, aby leczenie chirurgiczne wdrożyć jak najszybciej, aby nie doprowadzić do trwałej utraty wzroku.
U osób dorosłych, ptoza ma różne przyczyny, np.: uszkodzenie nerwu okoruchowego, osłabienie mięśnia dźwigacza powieki, choroba autoimmunologiczna, polegająca na zaburzeniu w przekazywaniu impulsów nerwowych, co powoduje zwiększoną męczliwość mięśni, a także czynniki mechaniczne, pourazowe czy np. na skutek stosowania toksyny botulinowej.
Choć w większości przypadków ptoza stanowi defekt estetyczny, to w zaawansowanych przypadkach może być przyczyną zaburzeń ostrości wzroku, zwłaszcza nocą, powoduje pogorszenie pola widzenia i ogranicza ilość światła wpadającego do oka.
Ptozy nie usuniemy wykonując zabieg blefaroplastyki. Z ptozą należy udać się do lekarza okulisty.
Operacja ptozy polega na podwieszeniu mięśnia dźwigacza na mięśniu czołowym lub częściowego jego wycięcia. W łagodniejszych przypadkach zaleca się regularne kontrole okulistyczne.
Powieki zbudowane są z naskórka wielowarstwowego płaskiego rogowaciejącego oraz skóry właściwej. Poniżej warstwy skórnej usytuowana jest warstwa luźnej tkanki łącznej, pozbawiona tkanki tłuszczowej, która luźno łączy się z mięśniem okrężnym oka. W prawidłowych warunkach brzeg górnej powieki zakrywa około 1-2 milimetrów górnego brzegu tęczówki, a jej dolny brzeg jest tylko nieznacznie przykryty przez brzeg powieki dolnej.
Nadmiar skóry na powiekach górnych może mieć podłoże genetyczne, stąd często występuje u młodych osób, jednak najczęściej spowodowany jest procesem starzenia się skóry. Z wiekiem, w skórze spada ilość kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, przez co traci ona swoją jędrność, sprężystość i staje się wiotka. Osłabieniu ulegają również mięśnie odpowiedzialne za unoszenie brwi. Starzenie powiek związane jest z wieloma złożonymi procesami. Mogą one mieć charakter czynnościowy lub patologiczny.
Do blefaroplastyki powiek górnych kwalifikujemy pacjentów z nadmiarem wiotkiej skóry, która nie zawęża szpary powiekowej, tylko tworzy nieestetyczny nawis skóry przysłaniający powiekę ruchomą.
Warto podkreślić, że u niektórych pacjentów, ptoza i nadmiar wiotkiej skóry występują jednocześnie. W takich przypadkach, w pierwszej kolejności należy zoperować opadającą powieką i dopiero po pół roku możemy wykonać blefaroplastykę powiek górnych.
Szczegółowe informacje o blefaroplastyce powiek w MKK MEDICA: