06

marzec
2022

udostępnij

długość artykułu

6 min.

Stymulatory tkankowe – czym są i w czym tkwi sekret ich popularności?

Utrata gęstości i jędrności skóry, zmarszczki, opadające policzki, utrata owalu twarzy to naturalne efekty postępującego procesu starzenia się skóry. I choć czasu nie zatrzymamy, to z całą pewnością możemy opóźnić negatywny jego wpływ na naszą skórę. W sukurs przychodzą zabiegi odmładzające, w tym te zaliczane do grupy tzw. stymulatorów tkankowych. To w ostatnim czasie jedne z najpopularniejszych zabiegów estetycznych wykonywanych w gabinetach, HIT współczesnej medycyny estetycznej.

Czym są stymulatory tkankowe?

Stymulatory tkankowe to preparaty do iniekcji wykorzystywane w medycynie przeciwstarzeniowej. Ich zadaniem jest odbudowa i bioregeneracja struktur skóry, poprzez silną stymulację fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny, czyli białek odpowiedzialnych za kondycję skóry, jej gęstość oraz jędrność.

Obecnie na rynku mamy dużą grupę preparatów biostymulujących i ich liczba nieustannie zwiększa się. Jednak każdy z preparatów jest inny. Różnią się rodzajem substancji czynnych, które zawierają, mechanizmem działania, wskazaniami do zabiegu i jego efektami. Ponadto, obszary iniekcji, technika podania preparatu, liczba zabiegów jaką trzeba wykonać, a także długość utrzymującego się efektu to kolejne aspekty różnicujące poszczególne preparaty.

Do grupy stymulatorów tkankowych zaliczamy preparaty na bazie kolagenu, polinukleotydów, aminokwasów, kwasu L-polimlekowego, kwasu hialuronowego o dużym stężeniu czy hydroksyapatytu wapnia. Wszystkie te substancje aktywne są biokompatybilne z organizmem ludzkim, w pełni bezpieczne, niealergizujące, nieimmunogenne.

Zabiegi z zastosowaniem tych substancji aktywnych skutecznie przeciwdziałają procesowi starzenia się skóry. To obecnie jedne z najczęściej wybieranych zabiegów odmładzających. Warto podkreślić, że stymulatory tkankowe nie są wypełniaczami. Dają naturalne i długotrwałe efekty poprawy jędrności, gęstości i sprężystości skóry, dzięki molekułom, które powolnie i długotrwale uwalniają się z miejsca wstrzyknięcia.

Kiedy warto rozważyć zabieg stymulatorem tkankowym?

Odmładzanie skóry za pomocą stymulatorów tkankowych polega na pobudzeniu komórek skóry, kolagenu i elastyny do odbudowy. Celem zabiegu zatem jest stymulacja tkanek a nie czasowe wypełnienie ubytków jak w przypadku kwasu hialuronowego, stosowanego choćby do uwydatnienia policzków, linii żuchwy czy ust. Stymulatory tkankowe mają ważniejszą rolę – aktywują szereg procesów naprawczych, mobilizujących skórę do biorestrukturyzacji poprzez syntezę nowych komórek. Ich celem jest przywrócenie utraconych przez lata parametrów skóry.

Dzięki zastosowaniu stymulatorów tkankowych możemy poprawić jędrność, gęstość i sprężystość skóry, zniwelować zmarszczki, zredukować obwisłości skóry, unieść opadające części twarzy (np. policzki), przywrócić utracony owal twarzy, a także zlikwidować worki i sińce pod oczami, wyrównać koloryt skóry, przywrócić promienny i świeży wygląd, jak również poprawić jakość skóry dotkniętej bliznami czy rozstępami.

Spektrum wskazań jak widać jest bardzo szerokie. Jeśli zatem zależy nam na naturalnych i długotrwałych efektach odmłodzenia, bez zmiany rysów twarzy – to warto umówić się na konsultację do lekarza medycyny estetycznej, który oceni kondycję i indywidualne potrzeby skóry oraz zaproponuje najkorzystniejszy zabieg z grupy stymulatorów tkankowych.

Preparaty stymulujące można podać na skórę twarzy, szyi, dekoltu, dłoni i ciała.

Stymulator tkankowy czy wypełniacz?

Podczas gdy kwas hialuronowy, czyli popularny wypełniacz czasowo uzupełnia brakującą objętość tkanek, wypełniając bruzdy i zmarszczki czy uwydatniając policzki, po czym ulega biodegradacji, czyli naturalnemu wchłonięciu, stymulator tkankowy zmusza komórki do odbudowy nowych, własnych tkanek, co wpływa na wygląd i stan skóry.

W przypadku stymulatorów tkankowych efekty pojawiają się stopniowo, za to są długofalowe (efekty zabiegu utrzymuję się ok. 2 lata) i wielokierunkowe. Efekt jest bardziej naturalny, rysy nie ulegają zmianie, a twarz nie wygląda na opuchniętą i przerysowaną.

Z kolei zastosowanie wypełniacza pozwala na uzyskaniu natychmiastowego efektu, ale osiągnięte rezultaty znikają już po kilku miesiącach (w zależności od indywidualnych predyspozycji po 4-6 miesiącach) i zabieg trzeba szybciej i częściej powtarzać.

Co zatem wybrać? Warto umówić się na konsultację do doświadczonego lekarza medycyny estetycznej, który oceni potrzeby naszej skóry i zaprojektuje indywidualnie dobraną terapię odmładzającą.

Stymulatory tkankowe stosowane w MKK MEDICA

Sculptra

Sculptra to najefektywniejszy, znany w medycynie estetycznej preparat stymulujący produkcję kolagenu. Jego główny składnik to kwas L-polimlekowy, którego działanie widocznie poprawia jakość i strukturę skóry, przywraca utraconą objętość twarzy, unosi opadające partie twarzy, przywraca utraconą linię żuchwy.  Więcej

Profhilo

Profhilo to innowacyjny preparat odmładzający, stosowany do bioremodelingu, wykorzystujący stabilizowaną termicznie molekułę hybrydową, nazywaną molekułą młodości. W skład preparatu wchodzi naturalny wyselekcjonowany kwas hialuronowy o najwyższym stężeniu, zróżnicowanej wielkości cząsteczek oraz całkowicie nowym sieciowaniu termicznym. Działanie Profhilo jest wielopoziomowe, dzięki czemu odmładzamy nie tylko skórę, ale również tkankę podskórną, która stanowi naturalne rusztowanie dla skóry. Więcej

Kolagen Linerase

Linerase jest bioaktywnym nieusieciowanym atelokolagenem III generacji, odpowiedzialnym za młodzieńczą sprężystość skóry. Preparat, dzięki swojej bioaktywności, intensywnie i skutecznie pobudza produkcję nowych włókien kolagenowych, poprawiając gęstość i sprężystość skóry. Więcej

Nucleofill Soft Eyes

Nucleofill to potwierdzona naukowo metoda silnej biostymulacji i głębokiej odnowy skóry. Zabieg działa na trzech poziomach: lifting, antyoksydacja, nawilżenie. Nucleofill Soft Eyes to preparat stworzony do poprawy i odmłodzenia bardzo cienkiej, delikatnej skóry w okolicy oczu – zarówno górnej jak i dolnej powiek. Dzięki zawartości polinukleotydów pobudza proces regeneracji skóry zapewniając napięcie, rozświetlenie, spłycenie doliny łez, odmłodzenie oczu. Więcej

Jalupro

Jalupro to opatentowana formuła oparta na wysokim stężeniu kwasu hialuronowego i kompleksie 4 fundamentalnych aminokwasów (glicyna, I-prolina, I-lizyna, I- leucyna). Aminokwasy są niezbędne do odbudowy struktury kolagenowej skóry, dlatego tak istotna jest ich obecność w produktach JALUPRO – w ściśle określonej ilości i proporcji. Więcej

Jalupro Classic preparat zawierający w składzie 4 aminokwasy, które korzystnie wpływają na procesy metaboliczne w skórze. Skóra po zabiegu odzyskuje napięcie, promienny wygląd i blask, drobne zmarszczki ulegają spłyceniu. Preparat poprawia także wygląd blizn i rozstępów.

Jalupro HMW – preparat długotrwale nawilżający skórę i niwelujący drobne zmarszczki, pobudza fibroblasty do tworzenia nowego kolageny i elastyny, dzięki czemu uzyskujemy efekt odmłodzenia i napięcia skóry.

Jalupro Super Hydro – unikalna formuła przywracająca młody wygląd poprzez poprawę napięcia i owalu twarzy. Skład preparatu to 7 aminokwasów stymulujących produkcję kolagenu, 3 peptydy biomimetyczne do natychmiastowej aktywacji fibroblastów oraz dwie molekuły kwasu hialuronowego o niskiej i wysokiej masie cząsteczkowej, zapewniające długotrwałe nawilżenie, wzmocnienie włókien kolagenowych i stymulację fibroblastów.

Karisma

Karisma to przełomowy biostymulator wykorzystujący synergię pierwszego rekombinowanego kolagenu ludzkiego (Rh Collagen) typu I, kwasu hialuronowego o wysokiej masie cząsteczkowej oraz karboksymetylocelulozy. Preparat rekomendowany jest do redukowania wiotkości skóry, zmarszczek, blizn i rozstępów. Karisma daje efekt delikatnie wypełniający i wolumetryczny. Więcej

Osocze bogatopłytkowe

Mówiąc o stymulatorach tkankowych nie można pominąć osocza bogatopłytkowego. W medycynie estetycznej jest jednym z najbardziej naturalnych sposobów na odmłodzenie i biorewitalizację skóry, lifting, poprawę napięcia i elastyczności skóry, redukcję zmarszczek, usunięcie cieni pod oczami.

Osocze bogatopłytkowe jest preparatem krwiopochodnym pozyskiwanym z własnej krwi. Osocze zawiera zwiększoną ilość płytek krwi i trombocytów. Aktywne trombocyty zawarte w osoczu wydzielają, ważne dla regeneracji komórek skóry, czynniki wzrostu, które m.in. stymulują namnażanie i dojrzewanie komórek naskórka, pobudzają syntezę macierzy międzykomórkowej, aktywują mikrokrążenie, stymulują syntezę DNA, pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu.

 

powrót do bloga

udostępnij

długość artykułu

6 min.