06

maj
2022

udostępnij

długość artykułu

4 min.

Szew śródskórny – sprawdź, dlaczego dr Małgorzata Krynicka-Kozak przy blefaroplastyce powiek stosuje ten rodzaj szwu.

Technika szwu śródskórnego wykorzystywana jest w sytuacji, gdy pacjent oczekuje wysokiego efektu estetycznego, a chirurg chce ograniczyć występowanie powikłań. Metoda ta ma wiele zalet, aczkolwiek wybór nieodpowiedniego rodzaju nici chirurgicznych i nieumiejętne prowadzenie nici mogą prowadzić do nadmiernej traumatyzacji i przerastania tkanek. Dlatego przy zaopatrywania ran tą metodą, jak również przy zdejmowaniu szwu śródskórnego tak ważne są odpowiednia technika, doświadczenie i zręczność chirurga.

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w MKK MEDICA przez chirurga dr Małgorzatę Krynicką-Kozak jest blefaroplastyka powiek górnych i dolnych. W przypadku powiek górnych chirurg wykonuje nacięcie w fałdzie powiekowym – naturalnym zagłębieniu na powiekach, a następnie wycina nadmiar skóry, usuwa przepukliny tłuszczowe, jeśli występują i modeluje mięsień okrężny oka. Z kolei przy plastyce powiek dolnych nacięcie wykonywane jest tuż poniżej brzegu rzęsowego. Wycinany jest nadmiar wiotkiej skóry, część mięśnia oraz nadmiar tkanki tłuszczowej tworzącej worki pod oczami. W obu przypadkach, do zamknięcia ran, dr Małgorzata Krynicka-Kozak wykorzystuje technikę szwu śródskórnego.

 

Zalety szwu śródskórnego

Szew śródskórny jest rodzajem szwu ciągłego. Oznacza to, że do zaopatrzenia rany chirurg wykorzystuje tylko jedną nić chirurgiczną. Cechą charakterystyczną szwu śródskórnego jest fakt, iż po zagojeniu rany nie widać śladów po wkłuciach igły. Jest to możliwe dzięki prowadzeniu nici w warstwie skóry właściwej, w płaszczyźnie równoległej do powierzchni skóry. Samo zbliżenie brzegów skórnych jest tutaj trudniejsze niż w przypadku szwu prostego węzełkowego. Na początku rany zakładamy szew prosty węzełkowy, następnie wkłuwa się igłę w pobliżu szwu prostego i wykłuwa wewnątrz rany, w kolejnym etapie wkłuwa się igłę po przeciwnych stronach wewnątrz rany, na jednakowej głębokości. Po dotarciu do końcowego odcinka rany, należy wykłuć igłę spod skóry i zawiązać węzeł w celu odpowiedniego umocowania szwu. W niektórych przypadkach konieczne jest uzupełnienie szwu śródskórnego paskami plastrów do spajania ran, wzmacniającymi linię szycia.

W przypadku szycia śródskórnego ilość węzłów zostaje ograniczona do minimum – tylko na początku i na końcu linii szwu. W związku z tym rana szybko się goi, a po całkowitym jej zagojeniu skóra jest gładka, a blizna estetyczna, niemal niewidoczna.

Co ważne, do poprowadzenia szwu śródskórnego chirurg wykorzystuje małą ilość nici chirurgicznych, co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Poza tym, szew śródskórny zapewnia dużo lepszą hemostazę niż szwy pojedyncze, tzn. daje możliwość zatrzymania krwawienia z brzegów rany, co przekłada się na duży komfort operowania i bezpieczeństwo pacjenta. By zamknięcie rany przyniosło satysfakcjonujące efekty, chirurg powinien wybrać nici, które zapewnią jej optymalne gojenie. Najlepsze w tym wypadku są materiały jednowłóknowe.

TOP duet gwarantujący wysoki efekt estetyczny

Dr Małgorzata Krynicka-Kozak plastykę powiek wykonuje przy pomocy urządzenia – diatermii radiofalowej. Jest to urządzenie chirurgiczne, w którym do cięcia i koagulacji stosowany jest prąd o częstotliwości radiowej wynoszący 4 MHz. Urządzenie w rękach doświadczonego chirurga zapewnia bardzo dużą precyzję i bezpieczeństwo cięcia. Pozwala także na ograniczenie krwawienia podczas zabiegu, poprzez skuteczne zamykanie naczyń krwionośnych. Sprawia, że dolegliwości pooperacyjne są mniejsze.

Zastosowana technologia diatermii radiofalowej w połączeniu z techniką szwu śródskórnego gwarantuje szybkie gojenie się rany oraz wysoką estetykę blizny, która w wielu przypadkach jest niemal niewidoczna.

powrót do bloga

udostępnij

długość artykułu

4 min.