25

listopad
2024

udostępnij

długość artykułu

7 min.

TOP 6 zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej.

Toksyna botulinowa powszechnie kojarzona jest z likwidacją zmarszczek mimicznych i bardzo szybkim efektem odmłodzenia. Jednak zastosowanie popularnego botoksu jest znacznie szersze. Wykorzystując toksynę botulinową leczymy bruksizm, nadpotliowość, uwydatniamy czerwień wargową, liftingujemy twarz oraz odmładzamy szyję.


Czym jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa (jad kiełbasiany, botox-BTX) jest naturalnie występującym białkiem produkowanym przez bakterie Clostridium Botulinum. Jest to silna trucizna, która może wywołać u człowieka ciężką, często śmiertelną chorobę, zwaną botulinizmem. Jednak, w ciągu ostatnich 40 lat, naukowcom udało się z niej uzyskać skuteczny i bezpieczny lek, który stosowany w odpowiedniej dawce, może być skuteczny w leczeniu wielu chorób.

W celach leczniczych, toksynę botulinową zastosowano po raz pierwszy w okulistyce, w leczeniu zeza. Wówczas, niejako przy okazji, zauważono wygładzenie skóry wokół oczu. Praktyczne wykorzystanie tego zjawiska było już tylko kwestią czasu. W ostatnich latach obserwujemy stałe rozszerzanie wskazań do leczenia botoksem. Poza wspomnianą okulistyką (m.in. zez, oczopląs, podwinięcie brzegów powiek), botulina znajduje zastosowanie w leczeniu zaburzeń połykania, szczeliny odbytu, drżenia głowy i szyi, kręczu karku, porażeń mózgowych, migren i wielu innych zespołów chorobowych. Toksyna botulinowa hamuje również wytwarzanie potu w gruczołach potowych, stąd wynika jej inne zastosowanie – leczenie pierwotnej nadpotliwości rąk, stóp i pach.

 

W jaki sposób działa toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa podawana jest domięśniowo lub wewnątrzgruczołowo (np. do gruczołów potowych lub łzowych). BTX blokuje połączenia między nerwem i mięśniem lub nerwem i gruczołem, prowadząc do osłabienia ich działania (zmniejszenia skurczu mięśni lub zmniejszenia wydzielania śliny lub potu).

Toksyna botulinowa zaczyna działać zazwyczaj po 2 do 7 dni od podania. Pełną skuteczność osiąga po około 2 tygodniach. Po tym czasie jej działanie stopniowo słabnie. Dlatego iniekcje muszą być systematycznie powtarzane, zazwyczaj co 3 do 8 miesięcy. Częstsze iniekcje mogą jednak spowodować obniżenie skuteczności działania leku.

Najpopularniejsze zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej w medycynie estetycznej

Likwidacja zmarszczek mimicznych toksyną botulinową

Iniekcje botuliny są obecnie najpopularniejszym, najskuteczniejszym oraz szybkim sposobem wygładzania zmarszczek mimicznych: zmarszczek poprzecznych czoła, lwiej zmarszczki, kurzych łapek, zmarszczek króliczych oraz zmarszczek palacza. Zabiegi polegają na wprowadzeniu preparatu za pomocą cienkiej igły w precyzyjnie zaznaczone miejsca. W efekcie, mięśnie mimiczne rozluźniają się, a skóra i zmarszczki ulegają wygładzeniu. Dawki leku dobierane są indywidualnie, by uniknąć sztucznego efektu maski. Dobrze wykonany zabieg to ten, który zachowuje mimikę twarzy, twarz wygląda na wypoczętą i zrelaksowaną. Efekt zabiegu utrzymuje się średnio od 3 do 8 miesięcy. Ukłucia są praktycznie bezbolesne, a wprowadzanie leku może powodować jedynie lekkie pieczenie.

 

Leczenie bruksizmu

Bruksizm objawia się patologicznym zaciskaniem zębów (szczękościsk) oraz tarciem zębami żuchwy o zęby szczęki, najczęściej w nocy. Bruksizm ma negatywny wpływ na cały organizm, dlatego nie warto zwlekać i jak najszybciej podjąć się leczenia. Obecnie, jedną z najskuteczniejszych metod leczenia bruksizmu jest toksyna botulinowa.

Toksyna botulinowa blokuje przepływ impulsu nerwowego do mięśnia żwacza, co przekłada się na zmniejszenie napięcia mięśnia, jego obkurczenie i rozluźnienie. W konsekwencji toksyna zapobiega nadreakcji mięśnia żwacza, dzięki czemu objaw zgrzytania zębami z czasem zanika, a rysy twarzy w okolicy szczęki ulegają złagodzeniu. Leczenie bruksizmu toksyną wpływa również na odmłodzenie rysów twarzy – twarz staje się rozluźniona, bardziej pogodna.

 

Leczenie nadpotliwości

Pocenie się to naturalna reakcja fizjologiczna organizmu. Pocąc się organizm oczyszcza się z ubocznych produktów metabolizmu oraz toksyn, a także reguluje swoją temperaturę. Kiedy organizm poci się nadmiernie mamy do czynienia z nadpotliwością – chorobą, którą należy leczyć. Nadpotliwość objawia się nadmiernym poceniem się twarzy, głowy, pod pachami, nadmierną potliwością stóp czy dłoni.

Celem leczenia nadpotliwości jest zablokowanie nerwów zaopatrujących gruczoły potowe w miejscach, w których objawy nadpotliwości najbardziej przeszkadzają nam w codziennym życiu. Powszechnie wykorzystywanym preparatem w medycynie estetycznej jest toksyna botulinowa – bezpieczny produkt leczniczy, który doskonale radzi sobie z problemem nadpotliwości, skutecznie ograniczając nadmierne wydzielanie potu. Na terapię składa się kilka zabiegów, które prowadzą do całkowitej zmiany funkcjonowania gruczołów potowych i zahamowania wydzielania potu.

 

Lip Flip

Lip Flip Botoks to metoda modelowania i naturalnego powiększania ust toksyną botulinową. Celem zabiegu jest rozluźnienie mięśnia okrężnego ust, który w czasie uśmiechu i mówienia, zawija czerwień wargową do środka.

Zabieg polega na iniekcji odpowiedniej ilości toksyny botulinowej wzdłuż linii czerwieni wargowej, do mięśnia okrężnego ust, powodując uwydatnienie/wywinięcie górnej i/lub dolnej wargi.

Efektem zabiegu nie jest wypełnienie ust, tak jak przy kwasie hialuronowym. Toksyna botulinowa rozluźniając mięsień okrężny ust, uwydatnia ich naturalną objętość, poprawia proporcje i kontur ust nadając im kobiecej zmysłowości. Dodatkową korzyścią zabiegu jest likwidacja zmarszczek wokół ust.

 

Platysma Bands

Platyzma, inaczej mięsień szeroki szyi, biegnie od kości obojczyków aż do dolnego odcinka twarzy. Wraz z upływem czasu, platyzma zwiększa swoje napięcie tworząc na szyi nieestetyczne pionowe fałdy, tzw. żabie fałdy, pociąga kąciki ust ku dołowi i pogłębia tzw. chomiki.

Zabieg Platysma Bands Botoks, czyli odmłodzenie szyi za pomocą toksyny botulinowej, polega na wstrzyknięciu toksyny bezpośrednio do mięśnia szerokiego szyi, co powoduje jego częściową relaksację, zmniejszenie jego napięcia i wygładzenie widocznych fałd.

 

Botox Lift – Koktajl MONACO

Koktajl MONACO, nazywany botox liftem, to nowoczesne zastosowanie preparatu do redermalizacji oraz toksyny botulinowej w jednej procedurze. Procedura zabiegowa jest analogiczna do mezoterapii igłowej, dlatego zabieg nazywany jest mezobotoksem. Daje jednoczesne wygładzenie zmarszczek mimicznych i rewitalizację skóry.

Dawki toksyny botulinowej stosowane w mezobotoksie są minimalne w porównaniu do klasycznych zabiegów likwidujących zmarszczki z jej wykorzystaniem. Zabieg pozwala zachować mimikę twarzy, daje naturalny efekt odmłodzonego i wypoczętego wyglądu. Podawanie mikroskopijnych dawek botoksu techniką mezoterapii, na dużych obszarach skóry (twarzy, szyi, dekoltu), gwarantuje równomierne rozłożenie preparatu.

Botox Lift jest szczególnie ceniony przez pacjentów, którym zależy na całościowym odmłodzeniu, wypoczętym i zrelaksowanym wyglądzie. Podczas jednego zabiegu jesteśmy w stanie delikatnie unieść brwi, kąciki ust, zrelaksować zmarszczki wokół oczu czy u nasady nosa, zniwelować zmarszczki palacza, linie marionetki, a także wygładzić szyje czy dekolt. Połączenie botoksu w jednej iniekcji z preparatem do redermalizacji oraz dodatkowymi składnikami, tj.: witaminami, aminokwasami i minerałami, przynosi jednoczesny efekt rewitalizacji skóry, nawilżenia, napięcia, poprawy elastyczności i przywrócenia skórze blasku.

Efekt Botox Liftu jest większy, jeśli wcześniej zrelaksujemy dynamiczne zmarszczki mimiczne, np. na czole, klasyczną toksyną botulinową, a następnie zrewitalizujemy i wygładzimy drobne załamania stosując mezobotox na większą powierzchnie twarzy, szyi i dekoltu.

 

Toksyna botulinowa – czy jest się czego bać?

Toksyna botulinowa jest lekiem i podawana w odpowiednich dawkach, wyłącznie przez lekarza, jest bezpieczna. Powikłania występują jedynie w kilku procentach przypadków, a jeśli już się pojawią, ustępują w ciągu kilku dni.

Do możliwych objawów niepożądanych należą: drobne siniaki w miejscach ukłucia, pieczenie, obrzęk, objawy grypopodobne, bóle głowy, nudności. U niektórych pacjentów stwierdza się zmniejszenie wytwarzania sebum przez gruczoły łojowe, co może powodować przesuszenie skóry. Iniekcje toksyny botulinowej wykonuje się nie częściej niż co 3 miesiące, wskazane są jednak dłuższe przerwy (3-8 miesięcy), aby nie dopuścić do zbyt dużego zaniku masy nieużywanych mięśni.

Przeciwwskazaniem dla stosowania botoksu są: ciąża i okres karmienia piersią, choroby układu nerwowego i sercowego, choroby mięśni, leczenie antybiotykami aminoglikozydowymi, D-penicylaminą i cyklosporyną, infekcje skóry, choroby psychiczne oraz choroba Alzhaimera.

 

Więcej informacji o zabiegach znajdziesz na dedykowanych stronach:

Likwidacja zmarszczek mimicznych
Leczenie bruksizmu
Leczenie nadpotliwości
Lip Flip
Platysma bands
Botox Lift

powrót do bloga

udostępnij

długość artykułu

7 min.