21

wrzesień
2022

udostępnij

długość artykułu

5 min.

Włókniaki, brodawczaki, kaszaki, pieprzyki, punkty rubinowe, czyli znamiona skórne

Włókniaki, brodawczaki, kaszaki, pieprzyki, punkty rubinowe, prosaki, kłykciny kończyste, czyli znamiona skórne, które najczęściej nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, a powodują jedynie dyskomfort estetyczny.

W MKK MEDICA zmiany skórne usuwamy zarówno chirurgicznie, jak i przy wykorzystaniu lasera frakcyjnego CO2.

Usunięcie zmiany zawsze poprzedza konsultacja, podczas której lekarz diagnozuje znamię. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń co do odmiany znamienia, najbezpieczniejszą metodą jest jego chirurgiczne wycięcie i skierowanie do badania histopatologicznego.

Jednak zdecydowana większość znamion usuwana jest jedynie w celach estetycznych i w takich przypadkach lekarz kwalifikuje je do usunięcia laserem.

 

Z jakimi znamiona mamy do czynienia najczęściej?

Pieprzyki

Pieprzyki to najczęściej występujące na skórze człowieka znamiona barwnikowe. Powstają w wyniku łagodnej proliferacji komórek barwnikowych – melanocytów. Część znamion ma charakter wrodzony, czyli widoczne są już w chwili urodzenia. Znamiona nabyte pojawiają się w wyniku ekspozycji na czynniki zewnętrzne.

Znamiona barwnikowe dzielimy na łagodne i atypowe. Te ostatnie związane są z wysokim ryzykiem – mogą być początkiem czerniaka, czyli nowotworu złośliwego. Znamiona atypowe wyróżnia m.in. asymetryczny kształt, nieregularne brzegi, wielkość powyżej 5 mm, nierównomierne zabarwienie.

 

Punkty rubinowe

Punkty rubinowe (in. naczyniaki rubinowe) to łagodne zmiany skórne w postaci niewielkich czerwonawych punktów. Powstają na skutek gwałtownego rozrostu naczyń krwionośnych ulokowanych tuż pod powierzchnią skóry. Do przyczyn ich powstania najczęściej zalicza się uwarunkowania genetyczne (częściej występują u osób, których rodzice lub dziadkowie także je mieli), zmiany hormonalne, naturalny proces starzenie się organizmu.

 

Włókniaki

Włókniak to zmiana, która nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Stanowi jedynie problem natury estetycznej. Włókniaki rozwijają się na skutek nadmiernego namnażania się komórek skóry (fibroblastów) w danym miejscu na ciele. Wyróżniamy dwa rodzaje włókniaków: miękkie i twarde.

Włókniaki miękkie mają postać zewnętrznego guzka w kolorze cielistym lub brązowym. Guzek jest zawieszony na tzw. szypule. Ich wielkość zazwyczaj nie przekracza 2,5 mm. Mogą występować pojedynczo lub w skupisku. Najczęściej pojawiają się pod pachami, na szyi, karku, w pachwinach i na powiekach.

Włókniak twardy to guzek podskórny. Zwykle występuje pojedynczo i może mieć barwę brązową lub brązowoczerwoną. Włókniak twardy jest niewielki, podczas uciskania skóry wokół guzka można zauważyć, że się przesuwa. Guzek może również boleć i swędzieć. Najczęściej występuje na nogach (podudziach) i ramionach.

 

Prosaki

Prosaki to drobne grudki (torbiele) pod powierzchnią skóry, najczęściej o średnicy ok. 1 mm, przybierające perłowo-biały kolor. Powstają na skutek nadmiernego gromadzenia się sebum w ujściach gruczołów łojowych. Stanowią jedynie defekt estetyczny. Najczęściej pojawiają się pod oczami, na powiece górnej, policzkach, skroniach, nosie, czole czy wokół ust. Niekiedy pojawiają się także w okolicach intymnych. Wśród przyczyn ich powstawania wskazuje się zmiany hormonalne związane z zaburzeniami pracy gruczołów (tarczycy, wątroby, jajników u kobiet), czynniki genetyczne oraz przyczyny immunologiczne.

 

Brodawczaki

Brodawczak ludzki (w skrócie HPV) to wirus, który może wywoływać wiele różnych problemów zdrowotnych, w tym także nowotwory. HPV jest patogenem szeroko rozpowszechnionym wśród ludzi. Zakażenia brodawczakiem uznawane są nawet za najczęstszą chorobę przenoszoną drogą płciową.

Brodawczaki wywołują szereg różnych problemów dermatologicznych. HPV typu 1 i 2 prowadzą do pojawienia się brodawek skórnych (popularnych kurzajek) w obrębie dłoni czy stóp. HPV 6 i 11 mogą prowadzić do zmian skórnych w okolicach intymnych – rozwinięcia się kłykcin kończystych czy to w obrębie kobiecych warg sromowych, czy męskiego prącia.

Wymienione powyżej typy brodawczaka określane są jako nieonkogenne, czyli takie, które nie wywołują chorób nowotworowych. Wyróżnia się jednak i onkogenne typy wirusa HPV, które mogą powodować raka szyjki macicy, raka gardła, krtani, raka prącia czy raka odbytu.

 

Kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste, określane również jako brodawki płciowe, to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Przyczyną powstawania kłykcin kończystych jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. W 95% są to łagodne zmiany proliferacyjne występujące głównie w obrębie narządów płciowych, ale także na błonach śluzowych jamy ustnej, czy w okolicach odbytu.

 

Usuwanie znamion laserem frakcyjnym CO2

Po znieczulenia miejsca zabiegowego, lekarz przykłada głowicę lasera i kieruję jego wiązkę na znamię skórne. Tryb pracy lasera, jego parametry, lekarz dobiera indywidualnie w zależności od głębokości i wielkości zmiany. W zetknięciu ze skórą, światło lasera CO2 absorbowane jest przez wodę zawartą tkankach. W rezultacie dochodzi do odparowania zmiany skórnej do poziomu zdrowej tkanki. Podczas zabiegu zamykane są naczynia krwionośne i limfatyczne. Procedura jest bezkrwawa i bezbolesna. Następnego dnia, w miejscu zabiegowym pojawia się brązowy, powierzchniowy strupek – nie należy go zdrapywać. Odpadnie samodzielnie po kilku dniach.

 

Chirurgiczne usuwanie znamion

Metoda chirurgicznego usuwania znamion wybierana jest przede wszystkim w przypadkach, gdy wymagane jest badanie histopatologiczne wyciętej zmiany skórnej. Celem badania jest wykluczenie obecności zmiany złośliwej. Zabieg jest inwazyjny, polega na wycięciu zmiany skórnej przy pomocy skalpela lub diatermii radiofalowej i zamknięciu rany szwem. Zmianę każdorazowo usuwa się z niewielkim marginesem zdrowej tkanki, aby mieć pewność, że została ona usunięta w całości. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Po wycięciu zmiany i zdjęciu szwów powstaje niewielka blizna, którą można zniwelować za pomocą zabiegu laserowego.

 

Zobacz:

Usuwanie znamion i zmian skórnych

powrót do bloga

udostępnij

długość artykułu

5 min.