Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'WordPress_furtka' not found or invalid function name in /home/wkozaklogin/ftp/mkk/wp-includes/class-wp-hook.php on line 324

12

marzec
2023

udostępnij


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/wkozaklogin/ftp/mkk/wp-content/themes/mkk/single.php on line 36

długość artykułu

5 min.

Blefaroplastyka powiek – spektakularne odmłodzenie twarzy i poprawa widzenia.

Blefaroplastyka powiek to najpopularniejszy zabieg z zakresu chirurgii estetycznej/plastycznej obok powiększania piersi i liposukcji. Polega na wycięciu nadmiaru wiotkiej skóry narzędziem chirurgicznym (diatermią radiofalową lub skalpelem) albo laserem, usunięciu przepuklin tłuszczowych oraz plastyce mięśni okrężnych. Dla jak najlepszych efektów estetycznych, chirurg zakłada szew śródskórny, dzięki któremu blizna jest gładka, w wielu przypadkach niemal niewidoczna.

 

Jak wygląda zabieg blefaroplastyki powiek?

W przypadku powiek górnych chirurg dokonuje pomiaru nadmiaru skóry i przystępuje do jej wycięcia na podstawie rozrysowanych uprzednio linii cięć. Nacięcie wykonywane jest w fałdzie powiekowym – naturalnym zagłębieniu na powiekach. Następnie usuwa przepukliny tłuszczowe, jeśli występują i modeluje mięsień okrężny oka. Na koniec zabiegu założone zostają nierozpuszczalne szwy. Bezpośrednio po zabiegu, w celu zmniejszenia obrzęku, przykładane są zimne kompresy żelowe.

Plastyka powiek dolnych rozpoczyna się od założenia pod powieki nakładek osłaniających gałki oczne podczas zabiegu. Następnie chirurg nacina skórę powiek dolnych poniżej brzegu rzęs. W kolejnym etapie wycina wiotką skórę, usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej, likwidując tzw. worki tłuszczowe pod oczami oraz wykonuje plastykę mięśni okrężnych. Ostatnim etapem jest zszycie ran. Po zabiegu pacjent pozostaje w sali zabiegowej z zimnymi kompresami żelowymi na oczach, aby zminimalizować zasinienia i obrzęki powiek.

 

Czy można wykonać blefaroplastykę powiek górnych i dolnych podczas jednej operacji?

W większości przypadków blefaroplastyka powiek wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. W takiej sytuacji nie wykonuje się operacji powiek górnych i dolnych jednocześnie, gdyż byłoby to zbyt dużym obciążeniem dla pacjenta. Zabieg trwa kilka godzin, pacjent w tym czasie nie śpi, odczuwa jakiś poziom bólu. Kolejna kwestia to obrzęki. Obrzęk z powiek górnych będzie schodził na powieki dolne, a zatem na powiekach dolnych będzie on znacznie większy, niejako podwojony, co wydłuży czas rekonwalescencji. Trzeci aspekt, z uwagi na jednoczesne cięcie na górnej i dolnej powiece, istnieje ryzyko pojawiania się asymetrii i nadmiernego zwężenia zewnętrznego kącika oka, możemy nie uzyskać takiego kształtu oka, jaki byśmy chcieli.

Jednoczesne wykonanie blefaroplastyki powiek górnych i dolnych możliwe jest przy zastosowaniu znieczulenia ogólnego. Należy się wówczas liczyć z większymi obrzękami w okolicy powiek dolnych, koniecznością pozostania w klinice na jedną noc, a co za tym idzie większymi kosztami.

Na tę chwilę w MKK MEDICA, dr Małgorzata Krynicka-Kozak wykonuje blefaroplastykę w znieczuleniu miejscowym, a więc nie wykonuje jednoczesnej operacji powiek górnych i dolnych.

 

Jakim narzędziem wykonywana jest blefaroplastyka powiek?

Chirurg ma do dyspozycji narzędzia chirurgiczne takie jak diatermia radiofalowa oraz tradycyjny skalpel lub laser. Wszystko zależy od upodobań lekarza, co nie oznacza, że rodzaj wykorzystywanego narzędzia jest bez znaczenia dla samej procedury zabiegowej, procesu gojenia czy estetyki blizny.

W MKK MEDICA dr Małgorzata Krynicka-Kozak precyzyjne cięcie chirurgiczne wykonuje za pomocą diatermii radiofalowej.

 

Czym jest diatermia radiofalowa?

Diatermia radiofalowa to zaawansowane urządzenie chirurgiczne, wykorzystujące technologię prądu o częstotliwości fal radiowych wynoszącej 4,0 MHz. Zapewnia nieporównywalny z innymi technikami (skalpel, laser) stopień kontroli, precyzji, wszechstronności i bezpieczeństwa w praktyce chirurgicznej.

Diatermia radiofalowa od wielu lat jest metodą operacyjną NR 1 w USA. Jest tam powszechnie stosowana w chirurgii estetycznej, ginekologii estetycznej, dermatologii czy laryngologii. W ostatnich latach zyskała uznanie ze strony wiodących klinik, uniwersytetów i chirurgów na całym świecie. W Polsce wciąż nie jest jeszcze tak popularna, niezmiennie dominuje skalpel, który daje gorsze efekty zabiegowe, zwłaszcza jeśli zależy nam na wysokiej estetyce blizn.

Przewagi diatermii radiofalowej nad innymi urządzeniami:

– Diatermia radiofalowa umożliwia chirurgowi precyzyjne cięcie tkanek i jednoczesne zamykanie naczyń krwionośnych, co ogranicza krwawienie podczas operacji i zwiększa bezpieczeństwo procedury zabiegowej.

– Dzięki precyzji cięcia, rany goją się znacznie szybciej, a blizny są gładkie i bardzo estetyczne, w wielu przypadkach niemal niewidoczne.

– Diatermia radiofalowa minimalizuje rozprzestrzenianie się ciepła w tkankach otaczających, chroniąc je przed uszkodzeniem. W porównaniu do większości laserów i skalpeli uszkodzenie otaczających tkanek jest tutaj minimalne.

– Minimalne uszkodzenie tkanek to z kolei zmniejszenie dolegliwości pooperacyjnych u pacjenta oraz szybka rekonwalescencja.

 

Czy technika szycia, rodzaj szwu ma znaczenie?

Technika szwu ma niebagatelny wpływ na ostateczny wygląd blizny, zwłaszcza gdy mówimy o blefaroplastyce powiek, gdzie kluczowa jest estetyka i jak najmniejsza widoczność blizny.

Istnieje wiele metod zespalania tkanek. Specjaliści dzielą je na dwie podstawowe grupy: szwy ciągłe oraz pojedyncze szwy węzełkowe. W zależności od miejsca występowania rany, chirurdzy mogą zdecydować się na inną technikę zaopatrywania. Wszystko zależy od przypadku, umiejętności i ich indywidualnych preferencji.

W chirurgii plastycznej wykorzystywana jest przede wszystkim technika szwu ciągłego, głownie ze względu na fakt, iż niewielka ilość węzłów gwarantuje uzyskanie estetycznej blizny. Szew ciągły ogranicza wpływ negatywnych czynników na proces zabliźniania rany. Dlatego też, chirurdzy stosują go w przypadku, gdy chcą by rana zagoiła się szybko.

Co ważne, gdy lekarz musi osiągnąć estetyczną, jak najmniej widoczną bliznę, powinien zdecydować się na szew ciągły śródskórny, który polega na prowadzeniu nici pod skórą. Jest to najlepsza technika szwu w przypadku blefaroplastyki powiek, ponieważ, poza wskazanymi wyżej zaletami, w tej metodzie nie ma śladów po wkłuwaniu i wykłuwaniu igły.

W MKK MEDICA, dr Małgorzata Krynicka-Kozak do zaopatrywania ran po blefaroplastyce powiek stosuje szew śródskórny.

 

Zalety szwu śródskórnego

Szew śródskórny jest rodzajem szwu ciągłego. Oznacza to, że do zaopatrzenia rany chirurg wykorzystuje tylko jedną nić chirurgiczną. Cechą charakterystyczną szwu śródskórnego jest fakt, iż po zagojeniu rany nie widać śladów po wkłuciach igły. Jest to możliwe dzięki prowadzeniu nici w warstwie skóry właściwej, w płaszczyźnie równoległej do powierzchni skóry. Samo zbliżenie brzegów skórnych jest tutaj trudniejsze niż w przypadku szwu prostego węzełkowego. Na początku rany zakładamy szew prosty węzełkowy, następnie wkłuwa się igłę w pobliżu szwu prostego i wykłuwa wewnątrz rany, w kolejnym etapie wkłuwa się igłę po przeciwnych stronach wewnątrz rany, na jednakowej głębokości. Po dotarciu do końcowego odcinka rany, należy wykłuć igłę spod skóry i zawiązać węzeł w celu odpowiedniego umocowania szwu. W niektórych przypadkach konieczne jest uzupełnienie szwu śródskórnego paskami plastrów do spajania ran, wzmacniającymi linię szycia.

W przypadku szycia śródskórnego ilość węzłów zostaje ograniczona do minimum – tylko na początku i na końcu linii szwu. W związku z tym rana szybko się goi, a po całkowitym jej zagojeniu skóra jest gładka, a blizna estetyczna, niemal niewidoczna.

Co ważne, do poprowadzenia szwu śródskórnego chirurg wykorzystuje małą ilość nici chirurgicznych, co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Poza tym, szew śródskórny zapewnia dużo lepszą hemostazę niż szwy pojedyncze, tzn. daje możliwość zatrzymania krwawienia z brzegów rany, co przekłada się na duży komfort operowania i bezpieczeństwo pacjenta. By zamknięcie rany przyniosło satysfakcjonujące efekty, chirurg powinien wybrać nici, które zapewnią jej optymalne gojenie. Najlepsze w tym wypadku są materiały jednowłóknowe.

 

Jak długo trwa rekonwalescencja po operacji powiek?

Przez pierwszych kilkanaście dni należy liczyć się z obrzękami oraz siniakami. Należy przestrzegać zaleceń pozabiegowych otrzymanych od lekarza, by finalny efekt zabiegu był satysfakcjonujący. Zdjęcie szwów następuje 7 dni po operacji. Do pracy można wrócić po 7 dniach.

Pełną listę zaleceń pozabiegowych znajdziesz na stronie opisującej zabieg.

Szczegółowe informacje o zabiegu – Blefaroplastyka powiek

powrót do bloga

udostępnij


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/wkozaklogin/ftp/mkk/wp-content/themes/mkk/single.php on line 97

długość artykułu

5 min.