31

lipiec
2023

udostępnij

długość artykułu

3 min.

Czy warto zaprzyjaźniać się z rozstępami?

Rozstępy są to trwałe zmiany skórne wywołane uszkodzeniem struktury włókien kolagenowych. Te wrzecionowate pasma najczęściej pojawiają się na pośladkach, udach, brzuchu, piersiach oraz ramionach. Świeżo powstałe rozstępy mają czerwono-fioletowy kolor i to właśnie na tym etapie są one najbardziej podatne na wszelkiego rodzaju zabiegi mające na celu zmniejszenie ich widoczność.

Gdy kolor rozstępów jest biały, perlisty, mamy do czynienia  z drugą fazą ich rozwoju – zanikową, czyli etapem bliznowacenia. Rozstępy stają się płaskie lub lekko wklęsłe, a skóra w tym obszarze traci jędrność. Nie oznacza to jednak, że nad dojrzałymi rozstępami nie można pracować. Zdecydowanie warto, co najwyżej nieco dłużej może nam zająć uzyskanie satysfakcjonującego efektu, ale gra warta jest świeczki. Całkowite ich zlikwidowanie jest niemożliwe, ale zmniejszenie ich widoczności, wyrównanie kolorytu i poprawa jakości skóry w obszarze dotkniętym rozstępami jest jak najbardziej możliwa. Zatem nie ma co przywiązywać się do rozstępów, tylko podjąć z nimi walkę.

 

Co sprzyja powstawaniu rozstępów?

Problem z występowaniem rozstępów jest dość powszechny, pojawia się u  50–90% populacji ludzkiej, bez względu na płeć czy wiek. Ich występowaniu sprzyjają liczne czynniki prowadzące do szybkiego i silnego rozciągania skóry.

Na rozstępy narażone są szczególnie kobiety w ciąży, nastolatkowie w okresie dojrzewania, osoby obciążone genetycznie, ludzie otyli, kulturyści, osoby z częstymi i dużymi wahaniami masy ciała, osoby przewlekle stosujące glikokortykosteroidy, osoby z chorobami endokrynologicznymi (nadczynność tarczycy czy choroba Cushinga).

 

Jakie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej będą Twoim sprzymierzeńcem w walce z rozstępami?

Współczesna medycyna estetyczna daje lekarzom wiele narzędzi, dzięki którym mogą skutecznie leczyć rozstępy. Na rynku jest wiele technologii oraz preparatów rewitalizujących skórę, pobudzających włókna kolagenowe do przebudowy oraz stymulujących fibroblasty do produkcji nowego kolagenu i elastyny. Najlepsze efekty przynoszą indywidualnie projektowane terapie łączone. Pozwalają zmniejszyć widoczność rozstępów, poprawiają jakość i kondycję skóry.

Wśród najpopularnieszych zbiegów medycyny estetycznej warto wymienić:

Stymulatory tkankowe

Najwyższej jakości preparaty o właściwościach biorewitalizujących, podawane metodą mezoterapii igłowej, stymulujące komórki skóry do odbudowy włókien kolagenowych i elastyny, poprawiające jędrność i elastyczność skóry, wyrównujące koloryt. Terapia stymulatorami tkankowymi daje doskonałe rezultaty w leczeniu rozstępów zarówno tych w początkowej fazie, dzięki regeneracji i przebudowie kolagenu w miejscu uszkodzenia, jak również bardzo dobrze poradzi sobie ze starszymi, przerosłymi rozstępami, dzięki przyspieszeniu metabolizmu w ich obszarze i zainicjowaniu przebudowy struktury tkanki łącznej.

W MKK MEDICA do leczenia rozstępów wykorzystujemy m.in.: egzosomy, osocze bogatopłytkowe, kolagen, tropokolagen, terapię aminokwasami.

Radiofrekwencja mikroigłowa (RF)

Radiofrekwencja mikroigłowa to zabieg polegający na mikronakłuwaniu skóry z jednoczesnym wprowadzaniem w jej głąb fali radiowej. Zabieg działa w obrębie skóry właściwej, pobudzając fibroblasty do produkcji i regeneracji włókien kolagenowych. Przyspiesza pracę układu limfatycznego i metabolizm w tkankach. Terapia falą radiową poprawia jakość i napięcie skóry, zwiększa gęstość siatki włókien kolagenowych, spłyca rozstępy.

Laser frakcyjny CO2

Działanie lasera frakcyjnego CO2 polega na stymulacji fibroblastów do syntezy kolagenu i elastyny. To właśnie ich ścieńczenie oraz rozciągnięcie doprowadza do utraty elastyczności i napięcia skóry, a w konsekwencji do powstania rozstępów. Laseroterapia pozwala na wyraźne wygładzenie i redukcję rozstępów.

Karboksyterapia

Karboksyterapia jest zabiegiem medycznym, w którym wykorzystywane jest zdrowotne działanie dwutlenku węgla. Terapia polega na wprowadzaniu, podskórnie lub śródskórnie, wysoko oczyszczonego medycznego dwutlenku węgla poprzez nakłuwanie cienką igłą. Dwutlenek węgla, wzbudza w skórze pozorne niedotlenienie, na skutek czego, organizm, broniąc się, zwiększa mikrokrążenie i przepływ krwi, a także podaż składników odżywczych i tlenu do obszaru objętego terapią. Ponadto, po podaniu CO2, w skórze pojawia się również kontrolowana reakcja zapalna, która inicjuje zwiększoną produkcję kolagenu i elastyny.

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Rozstępom należy przede wszystkim zapobiegać, ponieważ późniejsze ich leczenie jest trudne i nie spowoduje przywrócenia skóry do jej pierwotnego stanu. Należy unikać dużych wahań masy ciała, stosować zbilansowaną dietę, bogatą w białko, witaminy (A, B5, C, E, PP) oraz minerały (zwłaszcza krzem), kontrolować gospodarkę hormonalną. Dobra kondycja skóry to umiarkowana aktywność fizyczna, szybki przyrost tkanki mięśniowej jest niewskazany, jest niemal pewne, że przyczyni się pojawienia się rozstępów. Ponadto, warto regularnie korzystać z masaży aby poprawić ukrwienie skóry, stosować preparaty złuszczające i nawilżające.

powrót do bloga

udostępnij

długość artykułu

3 min.