20
październik
2023
Przebarwienia i zmiany pigmentacyjne dotykają nawet 50% kobiet. Czasami przybierają one postać dodających uroku piegów, innym razem dużych i wyraźnie odznaczających się na ciele plam, stanowiąc defekt skóry i obniżając samoocenę. Do najczęstszych przyczyn powstawania przebarwień na skórze zalicza się nadmierną ekspozycję na słońce, niestosowanie filtrów ochronnych, zażywanie niektórych światłouczulających substancji i ziół, przyjmowanie wybranych leków, zaburzenia hormonalne wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania narządów (tarczycy i nadnerczy), stosowanie antykoncepcji hormonalnej, menopauza, ciąża. Część przebarwień znika samoczynnie, inne pozostają na skórze przez wiele lat, nasilając się wraz z wiekiem.
Przebarwienia to zmiany kolorytu widoczne na skórze w postaci plam różnej wielkości i o nieregularnym kształcie. Tworzą się na skutek nadprodukcji melaniny. Cechują się różnorodnym zabarwieniem – od jasnych, poprzez ciemnobrązowe, a także czerwonawe czy różowe – te zwykle po zmianach trądzikowych.
Do najczęściej obserwowanych zaburzeń pigmentacyjnych należą: melazma, ostuda, piegi, plamy soczewicowate, przebarwienia pozapalne, rogowacenie posłoneczne, plamy starcze.
Przebarwienia naskórkowe – najczęściej spotykane, płytsze i łatwiejsze do usunięcia, mają zazwyczaj kolor jasnobrązowy.
Przebarwienia skórne – rzadsze, położone są głębiej, w warstwie brodawkowej skóry właściwej, co niestety powoduje, że są trudniejsze do rozjaśnienia. Mają kolor ciemniejszy niż naskórkowe, brązowy lub ciemnobrązowy.
Przebarwienia mieszane – połączenie typu naskórkowego i skórnego.
Rodzaj terapii i liczba zabiegów dobierane są indywidualnie do każdego pacjenta, uwzględniając typ przebarwień, ich wielkość oraz głębokość. W klinice MKK MEDICA do usuwania przebarwień wykorzystywane są następujące zabiegi:
Terapia depigmentacyjna Dermamelan
Skuteczna terapia depigmentacyjna o silnym działaniu korygującym i regulującym przebarwienia. Usuwa istniejące przebarwienia, hamuje produkcję melaniny, zapobiega powstawaniu nowych przebarwień.
Dzięki unikalnemu połączeniu wybranych składników aktywnych: retinol, kwas ferulowy, diosmina – terapia jest wysoce skuteczna na obszarach skóry z silną hiperpigmentacją.
Terapia depigmentacyjna składa się z dwóch etapów: zabiegu wykonywanego w gabinecie lekarskim oraz obowiązkowej kuracji domowej.
Szczegóły: Dermamelan
Laser Q-Switch (neodymowo-yagowy)
Działanie lasera polega na niszczeniu komórek z nadmiarem melaniny. Po zabiegu plamy ciemnieją, a następnie dochodzi do ich złuszczenia. Aby osiągnąć efekt całkowitego usunięcia przebarwień, najczęściej konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu.
Szczegóły: Laser Q-Switch
Laser frakcyjny CO2
Działanie lasera CO2 opiera się na wykonywaniu kontrolowanych uszkodzeń w obrębie komórek skóry. Woda podgrzewana w naskórku odparowuje, wytwarza się ciepło i dochodzi do miejscowych uszkodzeń naskórka. Laser wykonuje w skórze tysiące mikroskopijnych dziurek, poprzeplatanych siatką zdrowej, nieuszkodzonej skóry. Rezultatem jest stymulacja skóry do regeneracji i odbudowy oraz rozjaśnienie przebarwień. W wyniku zabiegu plamy chwilowo ciemnieją, a po kilku dniach zaczynają się złuszczać.
Szczegóły: Laser frakcyjny CO2
Radiofrekwencja mikroigłowa Morpheus8
Urządzenie wykorzystuje działanie frakcyjnego bipolarnego prądu RF, który tworzy w skórze mikrouszkodzenia, wyzwalając lawinę reakcji naprawczych. W rezultacie dochodzi m.in. do redukcji zmian pigmentacyjnych, rozjaśnienia skóry i ujednolicenia jej kolorytu.
Szczegóły: Radiofrekwencja mikroigłowa Morpheus8
Peelingi chemiczne
Peelingi chemiczne/medyczne poprawiają koloryt skóry, rozjaśniają plamy pigmentacyjne oraz spowalniają i zapobiegają starzeniu się skóry.
Do dyspozycji mamy peelingi chemiczne powierzchniowe, średniogłębokie i głębokie z wykorzystaniem takich kwasów jak kwas migdałowy, pirogronowy, glikolowy, trójchlorooctowy, mlekowy oraz fenolowy.
Zabieg peelingu chemicznego można wykonać także przy pomocy preparatów złożonych, jak np. Yellow Peel.
Szczegóły: Peelingi chemiczne
Mezoterapia igłowa Cellbooster „GLOW”
Kompleks regenerująco-odżywczy, redukujący oznaki fotostarzenia się skóry oraz hiperpigmentację, na bazie stabilizowanego kwasu hialuronowego 18 mg (6 mg/1 ml) zintegrowanego z aminokwasami, peptydami i witaminami.
Szczegóły: Mezoterapia igłowa Cellbooster
Mezoterapia igłowa: Koktajl mesohyal Mesoestetic
Koktajl oparty o witaminę C, która zmniejsza fotouszkodzenia, rozjaśnia i rozświetla skórę, wykazuje działanie antyoksydacyjne oraz roztwór biorewitalizujący NCTC109 bogaty w substancje aktywne stymulujące metabolizm komórkowy, uzupełniający niedobory tkanki skórnej. Zawiera: 11 witamin, 23 aminokwasy, 6 soli mineralnych, 3 koenzymy.
Szczegóły: Koktajl mesohyal Mesoestetic
Redermalizacja Xela Rederm
Unikalne połączenie bursztynianu sodu i kwasu hialuronowego. Bursztynian sodu (in. kwas bursztynowy) jest w tym przypadku aktywnym składnikiem preparatów, natomiast kwas hialuronowy wspomaga jego działanie, dzięki przywracaniu równowagi wodnej i zapewnianiu właściwego środowiska dla aktywności fibroblastów.
Terapia przywraca zdrowy koloryt cery, rozjaśnia plamy pigmentacyjne, poprawia odcień i teksturę skóry, zwiększa elastyczność.
Szczegóły: Redermalizacja Xela Rederm
Terapia egzosomami
Egzosomy to zewnątrzkomórkowe pęcherzyki, o nanometrowych rozmiarach, produkowane przez mezenchymalne komórki macierzyste. Są najważniejszym mediatorem – przekaźnikiem z komórek macierzystych do innych komórek, pełniąc podwójną funkcję: regeneracji skóry oraz przeciwzapalną.
Egzosomy zawierają w sobie około 400 rodzajów lipidów, 600 rodzajów miRNA oraz 1000 innych czynników wzrostu i białek. 96 rodzajów miRNA i ponad 200 typów białek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwstarzeniowym, rozjaśniającym, stymulującym migrację i namnażanie się komórek.
Terapia exosomami daje bardzo dobre efekty w leczeniu hipermelanozy, zaburzeń barwnikowych.
Szczegóły: Egzosomy
Rozjaśnianie przebarwień to trudny i długi proces, nie wystarczy jeden zabieg, choćby najskuteczniejszy. Warto zatem prewencyjnie dbać o skórę, by zminimalizować powstawanie przebarwień. O czym zatem warto pamiętać? Na pewno o stosowaniu wysokich filtrów przeciwsłonecznych min. 30 SPF przez cały rok, unikaniu ekspozycji na słońce w godzinach najbardziej nasłonecznionych. Warto także stosować produkty zapobiegające powstawaniu przebarwień.