31

maj
2023

udostępnij

długość artykułu

5 min.

Dlaczego po liposukcji tak ważne jest przestrzeganie zaleceń pozabiegowych?

Zalecenia po każdym zabiegu z zakresu medycyny i chirurgii estetycznej to nie fanaberia czy też nadgorliwość lekarza, ale absolutna konieczność – dla bezpieczeństwa pacjenta, uniknięcia powikłań, ale także dla jak najlepszego efektu estetycznego zabiegu. Należy traktować je poważnie – wszystkie, nie selektywnie.

Liposukcja, to zabieg chirurgiczny, który polega na odsysaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej, modelowaniu ciała i przywróceniu sylwetce właściwych proporcji. Liposukcji można poddać także tzw. drugi podbródek, odsysając zlokalizowaną miejscowo tkankę tłuszczową oraz modelując właściwy podbródek i linię żuchwy.

By efekt zabiegu był jak najlepszy, bardzo ważne jest stosowanie się do otrzymanych od lekarza zaleceń pozabiegowych. Pełna ich lista znajduje się na stronie opisującej procedurę zabiegową, mianowicie: Liposukcja N.I.L. oraz Liposukcja N.I.L. podbródka natomiast na potrzeby tego artykułu, szczególną uwagę skierujemy na dwa zalecenia: noszenie specjalnego uciskowego ubrania elastycznego lub opaski oraz regularne wykonywanie manualnych masaży limfatycznych.

Uciskowe ubranie lub opaska

Bezpośrednio po liposukcji, na obszar zabiegowy zakłada się pacjentowi elastyczne, uciskowe ubranie lub opaskę – w przypadku liposukcji podbródka, które pacjent musi nosić obligatoryjnie przez wskazany czas. W przypadku liposukcji brzucha, boczków, pleców czy ud ubranie uciskowe należy nosić 24 godz. na dobę przez 4 tygodnie. W przypadku liposukcji podbródka, opaskę dociskową należy nosić przez 10 dni 24 godz. na dobę, a po upływie tego okresu – należy ją zakładać tak często jak to tylko możliwe. Dlaczego jest to tak ważne?

Otóż po odessaniu tkanki tłuszczowej, skóra musi niejako na nowo dopasować się do nowego rozmiaru i kształtu ciała. Noszenie elastycznego ubrania uciskowego/opaski dociskowej ułatwia i przyspiesza ten proces, a ponadto ogranicza powstawanie krwiaków. Należy także pamiętać, że wygląd skóry po liposukcji zależy od jej ogólnej kondycji i jakości. Jeśli skóra jest cienka i luźna przed zabiegiem, to jej kondycja po liposukcji nie poprawi się, a nawet jej mankamenty mogą się bardziej uwidocznić. Dlatego warto podkreślać, że liposukcja to zabieg, którego celem jest redukcja tkanki tłuszczowej a nie lifting skóry. W wielu przypadkach, jeśli pacjent stosuje się do wszystkich zaleceń pozabiegowych, następuje ładne obkurczenie skóry, ale żaden lekarz nie da 100% gwarancji, że tak będzie u każdego pacjenta.

Jeśli pacjentom zależy na obkurczeniu i ujędrnieniu skóry po liposukcji, zaleca się wykonanie terapii temu służącej. W MKK MEDICA dostępna jest specjalna terapia dedykowana podbródkowi – Kozacki Podbródek. To terapia łączona, służąca zagęszczeniu i ujędrnieniu skóry po liposukcji. W jej skład wchodzą: bezoperacyjny lifting skóry HIFU, stymulator tkankowy na bazie kwasu L-polimlekowego oraz radiofrekwencja mikroigłowa. Wskazane zabiegi stosuje się także na ciało. Ponadto, jakość skóry poprawią: fala uderzeniowa, karboksyterapia, endermologia, masaż endosferyczny/rolkowy – ujędrnią skórę, poprawią jej napięcie i elastyczność. Jeśli w dalszym ciągu efekt terapii ujędrniającej nie będzie satysfakcjonujący, w takim przypadku jedyną skuteczną metodą będzie chirurgiczny lifting skóry.

 

Regularne masaże limfatyczne

Regularne masaże limfatyczne to drugi, niezwykle istotny punkt na liście zaleceń pozabiegowych po liposukcji. Należy je rozpocząć już w trzeciej dobie po operacji i powtarzać co 2-3 dni. Masaże limfatyczne powinien wykonywać doświadczony fizjoterapeuta. Zaleca się wykonać od 10 do 30 masaży, w zależności od ilości odessanego tłuszczu oraz indywidualnych reakcji pacjenta. Jaka jest ich rola?

Manualne masaże limfatyczne przyspieszają regenerację tkanek po liposukcji, zmniejszają obrzęki i siniaki, pobudzają krążenie, wspomagają przepływ limfy w tkance podskórnej, wspomagają odpływ płynów z przestrzeni pozanaczyniowej, które pojawiły się po zabiegu liposukcji, minimalizują ryzyko powstania nierówności i zgrubień, zwiększają zdolność skóry do obkurczenia się.

Po około 2 tygodniach od operacji, po konsultacji z lekarzem, można włączyć terapię falą uderzeniową, endermologię czy masaż endosferyczny/rolkowy.

 

Podsumowanie

Liposukcja to zabieg przynoszący bardzo dobre efekty redukcji tkanki tłuszczowej. Jednak sam zabieg to tylko pierwszy etap w osiągnięciu upragnionych proporcji sylwetki. Końcowy efekt liposukcji zależy od skrupulatnego przestrzegania wszystkich zaleceń pozabiegowych otrzymanych od lekarza, niebagatelizowania ich, dbania o zdrową, zrównoważoną dietę, picia dużej ilości wody. W przeciwnym razie, efekty liposukcji mogą być rozczarowujące dla pacjenta.

powrót do bloga

udostępnij

długość artykułu

5 min.