09
styczeń
2024
Peeling fenolowy uznawany jest za jeden z najbardziej agresywnych rodzajów peelingu medycznego. Służy do rekonstrukcji głębszych warstw skóry właściwej. Jego działanie opiera się na głębokim złuszczaniu skóry i pobudzaniu jej głębokich warstw do regeneracji poprzez stymulację syntezy kolagenu i elastyny. Należy pamiętać, że ze względu na głęboką penetrację i intensywne złuszczanie, zabieg wyklucza pacjenta z codziennej aktywności.
Kwas fenolowy, powszechnie stosowany w produktach do pielęgnacji twarzy posiada szereg właściwości korzystnych dla skóry. Po pierwsze, ma działanie antybakteryjne, co sprawia, że jest skuteczny w zwalczaniu bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku. Ponadto kwas fenolowy działa antyseptycznie, co przyczynia się do dogłębnego oczyszczenia skóry. Jego właściwości keratolityczne pozwalają na złuszczanie martwego naskórka, poprawiając teksturę skóry i redukując rozszerzone zaskórniki. Kwas wykazuje działanie przeciwzapalne, co dodatkowo redukuje stany zapalne skóry.
Ponadto, ten składnik aktywny jest silnym przeciwutleniaczem chroniącym skórę przed działaniem wolnych rodników i opóźniającym procesy starzenia. Jego zdolność do stymulowania produkcji kolagenu sprawia, że poprawia elastyczność i jędrność skóry. Skutecznie niweluje także przebarwienia skórne, w tym plamy starcze i blizny potrądzikowe.
Peeling fenolowy stosowany jest przede wszystkim w celu rewitalizacji i odmłodzenia skóry. Blizny po trądziku, przebarwienia skórne, głębokie zmarszczki i bruzdy, w szczególności tzw. zmarszczki palacza wokół ust, zmarszczki wokół oczu, a także posłoneczne uszkodzenia skóry, rogowacenie słoneczne, zespół nabłoniaków znamionowych, melazma czy pergaminowa skóra – na wszystkie te problemy skutecznym remedium może okazać się peeling fenolowy.
Peeling fenolowy to zaawansowana metoda głębokiej odnowy skóry. Procedurę może wykonać wyłącznie doświadczony lekarz. Podczas zabiegu na skórę nakładany jest roztwór kwasu fenolowego. Kwas ten penetruje głęboko, niszczy poszczególne warstwy skóry aż po środkową część siateczkową skóry właściwej. Uszkadzany jest naskórek, warstwa rogowa, ziarnista, kolczysta, skóra podstawna, warstwa brodawkowata. Uszkodzenia te są planowane i konieczne, by ustąpić miejsca nowej, zdrowej skórze. Proces ten żartobliwie, ale jakże obrazowo i trafnie porównywany jest do linienia węża czy jaszczurki, które to systematycznie zrzucają swoją zużytą skórę i zastępują ją nową.
W wyniku procedury, po okresie rekonwalescencji, skóra jest jędrna, gładka, głębokie zmarszczki i bruzdy spektakularnie spłycone, blizny i przebarwienia ustępują świeżej, pełnej blasku skórze.
W większości przypadków wystarczy wykonanie jednego zabiegu. Jego efekty są długotrwałe i utrzymują się przez kilka lat.
Wszystkie te argumenty czynią z peelingu fenolowego wspaniałą alternatywą dla liftingu chirurgicznego. Zabieg jest bezpieczniejszy, liczba możliwych powikłań jest mniejsza. Wykonany w profesjonalnej klinice przez doświadczonego lekarza, eliminuje nieestetyczne zmiany skórne, przywraca młodość, piękny i zdrowy wygląd skóry.
Działaniem niepożądanym peelingu fenolowego może być wydłużenie odstępu QT i związane z nim zaburzenia rytmu serca. Należy unikać wykonywania zabiegów u pacjentów przyjmujących leki wydłużające ten odstęp. Innym powikłaniem mogą być tworzące się blizny, podrażnienie spojówki oka – należy stosować maści lub żele zabezpieczające oko. Zakażenie występuje bardzo rzadko. Przy pojawieniu się bólu, obrzęku, wysięku, czy gorączki po 48 godz. od zabiegu wskazane jest podanie antybiotyku. Zaleca się okołozabiegowe stosowanie acyklowiru w celu zmniejszenia możliwości infekcji wirusem opryszczki. Przebarwienia pozapalne utrzymują się zwykle mniej niż 6 miesięcy. W miejscach nadmiernego włóknienia podnaskórkowego może powstać leukoderma (zbielenie skóry) i jest nieodwracalna. Była obserwowana po zastosowaniu bardzo stężonych mieszanek fenolu i oleju krotonowego. Obecnie nie jest obserwowana. Rumień twarzy jest normalną reakcją i jest związany z procesem gojenia. Może utrzymywać się nawet 3-6 miesięcy w zależności od głębokości działania peelingu.